Paremti

Jokio nelegalaus darbo nebuvo aa+

Paskelbta: 2025-01-09 |
Marius Čiuželis | Karolinos Gudžiūnienės (Delfi) nuotr.

„Visų pirma, noriu atsiprašyti Fondo rėmėjų, partnerių, savanorių, taip pat visų „Sidabrinėje linijoje“ bendraujančių senjorų dėl 2024 metų pabaigoje pasirodžiusių naujienų apie Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimą pripažinti Fondą pažeidus Užimtumo įstatymo nuostatas dėl nelegalaus darbo. Žiniasklaidos publikacijų antraštės galėjo suneraminti nemažą dalį Lietuvos gyventojų, o informacija sumenkinti pasitikėjimą Fondo vykdoma misija ar sukelti abejonių Fondo veiklos skaidrumu“, – sakė fondo įkūrėjas Marius Čiuželis.

Teisinis ginčas kilo dar 2021 metais, kai vos kelias savaites Fonde dirbusi darbuotoja savo noru nusprendė karjeros nebetęsti. Dėl darbo santykių pabaigos įforminimo netikslumų minėta darbuotoja kreipėsi į Valstybinę darbo inspekciją (VDI), kuriai kilo klausimų, ar tai nebuvo nelegalus darbas. Ginčą 2022-ųjų gruodį išsprendė Vilniaus apygardos administracinis teismas, sprendimas priimtas Fondo naudai – jo neskundė ir VDI. Tačiau dėl pirmosios instancijos teismo procedūrinio pažeidimo aukštesnysis teismas nutarimą panaikino ir grąžino bylą nagrinėti iš naujo. Bylą nagrinėjant iš naujo (jokių naujų aplinkybių teismui nepateikta) teismai priėmė jau visiškai priešingus sprendimus.

„Esame labai nustebę ir nusivylę tokiais teismų sprendimais, kuriuos vertiname kaip teisinį nesusipratimą: buvome tikri, kad teismai atsižvelgs į faktines aplinkybes, padarytų techninių nusižengimų mažareikšmiškumą ir galėsime toliau susitelkti į pagrindinę savo veiklą – stiprinti vyresnio amžiaus žmonių emocinę gerovę.“

„Noriu tvirtai pabrėžti, kad jokio nelegalaus darbo Fonde nebuvo: su buvusia darbuotoja atsiskaitėme laiku ir tinkamai, sumokėjome visus privalomus mokesčius valstybei, darbo santykius skaidriai deklaravome visoms institucijoms. Vieninteliu nukentėjusiuoju šioje situacijoje yra pats Fondas – netgi laiku sumokėjęs visus mokesčius Fondas galiausiai buvo pripažintas nepatikimu mokesčių mokėtoju, o tai lėmė ir paramos gavėjo statuso laikiną praradimą“, – kalbėjo M. Čiuželis. 

Susiklosčiusią situaciją būtina vertinti kompleksiškai, atsižvelgiant į teisinio reguliavimo netobulumus ir specifinį kontekstą, kuris, deja, liko neįvertintas. Nelegalus darbas privalo būti aiškiai apibrėžtas ir atskirtas nuo formalių pažeidimų.

„Šioje situacijoje nėra jokių požymių, kad buvo sąmoningai siekta nuslėpti darbo santykius, iškreipti jų turinį ar išvengti pareigos sumokėti mokesčius valstybei. Taip pat nebuvo padaryta žala nei darbuotojui, nei valstybei, o pasekmės apsiriboja formaliu pažeidimu. Atsižvelgiant į tai, baudos taikymas, paremtas vien formaliu teisės taikymu, atrodo mažų mažiausiai neproporcingas“, – kalbėjo advokatė Jurgita Judickienė, advokatų profesinės bendrijos „TRINITI JUREX“ partnerė.

„Akivaizdu, kad pažeidimas yra atsitiktinio pobūdžio, o ne sistemingas ar paslėptas veiklos modelis. Be to, šioje situacijoje liko ignoruoti ir teisės tikrumo bei užtikrintumo principai, nes analogiškos aplinkybės skirtingų teisėjų kolegijų buvo vertinamos nevienodai. Griežtos prevencinės priemonės turėtų būti taikomos siekiant užkirsti kelią sąmoningiems pažeidimams, tačiau jos neturi tapti didelį socialinį poveikį  visai visuomenei darančių organizacijų žlugdymo priežastimi. Todėl šioje situacijoje būtina siekti proporcingo sprendimo, kuris ne tik užtikrintų įstatymų laikymąsi, bet ir apsaugotų viešąjį interesą bei organizacijos veiklos tęstinumą“, – pridūrė J. Judickienė.

Aštuoneri metai darbo socialinėje sferoje, daugiau nei aštuoni tūkstančiai telefonu bendraujančių žmonių, šimtai tūkstančių vienatvės tuštumą užpildančių pokalbių ir nesuskaičiuojamas kiekis naujai atrasto gyvenimo džiaugsmo istorijų – tai visų, kurie kiekvieną dieną prisideda prie M. Čiuželio labdaros ir paramos fondo veiklos nuopelnas. 

„Nenuleisime rankų ir ir toliau dėsime visas pastangas sėkmingai užbaigti šią bylą. Skirtingi teismų sprendimai tuo pačiu klausimu liudija, kad VDI Fondo veiklą įvertino galimai netinkamai. Svarstome galimybę kreiptis net į Europos Žmogaus Teisių Teismą. Tikime, kad šis teismas gali atstatyti teisingumą, o Fondas ir „Sidabrinė linija“ toliau galės susitelkti ties pagrindine savo veiklos misija – stiprinti vyresnio amžiaus žmonių emocinę gerovę, mažinti jų vienišumą ir socialinę atskirtį“, – užbaigė M. Čiuželis.

Visus geros valios žmones, įmones ir organizacijas, kuriems rūpi vyresnio amžiaus asmenų emocinė gerovė, savo paramą „Sidabrinės linijos“ veiklos tęstinumui užtikrinti kviečiame skirti žemiau nurodytais rekvizitais: 

Remiu kiek galiu, VšĮ
Registracijos ir paramos gavėjo kodas: 306111220
Adresas: M. K. Paco g. 4, LT-10309 Vilnius

Banko sąskaita: LT767300010173298694
Bankas: Swedbank, AB

Daugiau informacijos (viešoje erdvėje skelbtos informacijos nuorodos): 

2024-11-25: Atviras kreipimąsis į valdžios institucijas
2024-11-20: Kas su šita valstybe yra negerai?
2024-06-21: Nusižengimo esmė papunkčiui
2023-01-27: Valstybinės darbo inspekcijos darbo metodai
 

© 2025 M. Čiuželio labdaros ir paramos fondas. Visos teisės saugomos
Prijaukinta - Webas.lt
Naujienlaiškis