Senjorai stumiami į užribį aa+
Patiria diskriminaciją
Šiaulių miesto bendruomeniniuose šeimos namuose seminarus apie šeimos narių tarpusavio santykius vedantis psichologas A. Norkus sako, kad mūsų šalyje pagyvenę žmonės susiduria su diskriminacija, o senais žmonėmis pas mus įprasta laikyti vos perkopusius 60 metų.
„Lietuvoje matau stiprėjančią problemą, tai – eidžizmo (žmonių diskriminacija dėl amžiaus) stiprėjimas, senų žmonių stigmatizavimas. Pažiūrėkite, kokias rodo reklamas? Jeigu tai vaistų ir dar su akcija reklama, ten bus pensininkai. Kokią žinią tai neša? Kad jie – skurdžiai ir ligoti.
Tik nacionalinėje televizijoje galima pamatyti pora pagyvenusių laidų vedėjų, komercinėse televizijose vyresnių žmonių nėra, nebent už kadro“, – sako psichologas.
Pasak A. Norkaus, vyresnio amžiaus žmonės patiria diskriminaciją dėl amžiaus ieškodami darbo, neretai jie „nurašomi“, nes negeba (arba manoma, kad negeba) naudotis išmaniosiomis technologijomis, nemoka užsienio kalbų ir panašiai.
Negana to, senyvi žmonės yra engiami.
„Po pensijų išmokėjimo policija dažnai gauna iškvietimų, nes seni žmonės apiplėšiami, sumušami. Neretai jie tampa sukčių aukomis, iš jų išviliojami pinigai ir net nekilnojamasis turtas“, – sako psichologas.
Pasigenda dėmesio
„Senyvi žmonės taip pat nori dėmesio. Tai yra įgimtas poreikis. Kai kurie seni žmonės, kaip ir vaikai, nesulaukdami pakankamai dėmesio, tampa pikti. Pyktis dažniausiai kyla iš bejėgiškumo“, – sako psichologas.
Kartais gali pasirodyti, kad pagyvenę žmonės per daug kalba, bet, pasak A. Norkaus, tai yra normalu, jeigu žmogus gyvena vienas ir savaitę ar dar ilgiau su niekuo nesikalbėjo, jam norisi išsipasakoti, išsilieti.
Senyvus žmones kamuoja ir įvairios baimės: dėl prastėjančios sveikatos, materialinės padėties, vienatvės, mirties.
„Seni žmonės išgyvena dėl to, kad nebeturės su kuo bendrauti, nes bendraamžiai draugai, giminės išmiršta. Ypač sunku, kai miršta sutuoktinis, gyvenimo draugas. Moterys šiek tiek lengviau prisitaiko, o vyrai našliai ypač sunkiai išgyvena netektį ir neretai patys gana greitai miršta, arba skuba vesti dar kartą, kad tik nebūtų vieni“, – sako psichologas.
Kaip pasiruošti pensijai?
Išėjus į pensiją, pasikeičia žmogaus socialinis statusas, žmogus pasitraukia iš aktyvaus profesinio gyvenimo, pamažu nutrūksta ryšiai su kolegomis, sumažėja pajamos, neretai prasideda ir sveikatos problemos.
Pasak A. Norkaus, atsiranda nereikalingumo, beprasmybės jausmas.
Kaip pasiruošti, nusiteikti pensijai, kad išėjimas į ją netaptų skausminga patirtimi?
Psichologas sako, kad jeigu yra galimybė rinktis, išeiti į pensiją reikėtų tada, kai jau nėra jėgų dirbti.
„Kaip ir kiekvienam svarbiam žingsniui gyvenime, taip ir šiam reikia ruoštis, apgalvoti, kaip aš gyvensiu, kai nedirbsiu, ką veiksiu. Į išėjimą į pensiją verta žiūrėti kaip į galimybių pradžią: kažko negalėjau daryti, nes reikėjo eiti į darbą, dabar jau galėsiu“, – pataria psichologas.
Psichologinis palengvinimas būtų išeiti prieš pensiją atostogų ir likti atostogose.
Visgi ne visais atvejais žmogus gali rinktis, kada išeiti į pensiją. Pensinio amžiaus žmogus gal dar norėtų ir turėtų jėgų dirbti, bet jo paprašoma išeiti iš darbo. Pasak psichologo, natūralu, kad žmogus jaučia pyktį, nusivylimą dėl to, kad yra nebereikalingas darbe, kuriam atidavė galbūt didžiąją gyvenimo dalį.
Veiklų yra
A. Norkus pastebi, kad kai kurie senjorai puikiai geba panaudoti atsiradusį laisvo laiko perteklių: keliauja, lanko Trečiojo amžiaus universitetą, meno kolektyvus, įvairius būrelius, draugijas, užsiima rankdarbiais, sodininkyste, daržininkyste, sportuoja, išmoksta naudotis technologijomis ir bendrauja su draugais ir giminaičiais iš viso pasaulio „Skype“, „Facebook“ ir kitomis priemonėmis.
Traukos centrais pagyvenusiems žmonėms tampa ir poliklinikos, vaistinės, bažnyčia, kapinių lankymas, kur gali susitikti su bendraamžiais ir pasikalbėti.
Savanorystė – būdas pasijusti naudingam, reikalingam, tik ne visi senjorai, pasak A. Norkaus, išdrįsta tai išbandyti.
Sudėtingiau yra seniems žmonėms, kurie gyvena atokiuose kaimuose, vienkiemiuose, kur maža pramogų, o ir artimiausi kaimynai galbūt už kelių kilometrų.
„Džiaugiuosi, kad atsirado „Sidabrinė linija“, kurioje dirba savanoriai, ir žmogus paskambinęs gali su jais pasikalbėti. Galėtų daugiau būti tokių linijų, bet viskas remiasi į pinigus. Tad remkime jas, kol dirbame ir uždirbame, nes mums ateityje jos irgi pravers“, – sako psichologas.
A. Norkus sako, jog gražu būtų, kad senjorus, ypač negalinčius išeiti iš namų, lankytų jaunimo organizacijos. Senoliams reikia ne tik pagalbos, bet ir bendravimo. Jis būtų naudingas abiem pusėms: jaunimas išgirstų įdomių istorijų, o senjorai sulauktų dėmesio ir galbūt pramoktų naudotis technologijomis.
Savuose namuose – geriau
Psichologas sako, kad yra trys senėjimo tipai: piktasis, visuomeninis ir uždarasis. Šio tipo žmonėms būdingas užsisklendimas, jie nelinkę ieškoti pramogų, bendravimo.
„Jei žmogus gerai jaučiasi būdamas užsidaręs, nereikia per prievartą jo traukti iš namų“, – sako psichologas.
Pasak A. Norkaus, daugumai senų žmonių labai svarbūs jo namai ir, kol įstengia, turėtų juose gyventi. Net jei pagyvenęs žmogus neįstengia gyventi savarankiškai, geriau paslaugas teikti jo namuose, nei perkraustyti pas vaikus ar į globos namus.
„Bet koks perkėlimas į kitą vietą lemia, kad prastėja žmogaus sveikata, tiek fizinė, tiek protinė. Tai gali pagreitinti ir mirtį“, – atkreipia dėmesį psichologas.
Kada vertėtų sunerimti dėl seno žmogaus psichologinės būklės?
„Kai atsiranda depresijos požymių, verksmingumas, užsitęsia liūdna nuotaika, kai kankina nemiga, nerimas. Vertėtų pasitikrinti profilaktiškai, galbūt nieko rimto, o galbūt reikės antidepresantų. Senatvinė depresija gana paplitusi“, – sako psichologas.
Kuo jaunesni žmonės gali padėti senjorams?
„Reikia keisti požiūrį į senus žmones. Tai didelė socialinė grupė ir ji tik didės. Turėtume jau dabar pagalvoti ir pasirūpinti, kad į svarbiausias įstaigas nebūtų stačių laiptų, sunkiai atsidarančių durų, nes padėdami seniems žmonėms, rūpinamės ir savo pačių ateitimi, savo senatve“, – sako A. Norkus.
„Kai kurie seni žmonės, kaip ir vaikai, nesulaukdami pakankamai dėmesio, tampa pikti“, – sako psichologas Arūnas Norkus.
Pasak A. Norkaus, senatvė dažnai siejama su silpnaprotyste, tačiau tai toli gražu netiesa – dauguma senų žmonių yra labai protingi, sumanūs ir išradingi.
Šaltinis: skrastas.lt.