Paremti

Neliečiamasis kapitalas Pozityvios senatvės idėjoms puoselėti aa+

 

Labdaros ir paramos fondo neliečiamasis kapitalas – fondo valdomos jam perduotos ir nuo jo kito turto neribotam laikui atskirtos lėšos, iš kurių investavimo gautos pajamos naudojamos fondo įstatuose nustatytiems visuomenei naudingos veiklos tikslams įgyvendinti. Tai reiškia, kad fondas tiesiogiai nenaudoja šio jam patikėto turto veiklos išlaidoms finansuoti, o jį investuoja pagal apibrėžtą investavimo strategiją ir vykdomus socialinius projektus [pilnai ar dalinai] finansuoja iš gautos investicijų grąžos. Taip rėmėjų lėšos „dirba“ ilgą laiką ir įgalina fondą sukurti ilgalaikį ir tvarų įgyvendinamų projektų finansavimo šaltinį neribotą laiką.

2022 m. vasario 8 d. Registrų centras įregistravo naują mūsų įstatų redakciją ir oficialiai pradėjome neliečiamojo kapitalo formavimą. Keliame sau tikslą suformuoti bent 500 000 eurų pradinį neliečiamąjį kapitalą (siekiame pritraukti ne mažiau 10 investuotojų po 50 000 eurų) ir tokiu būdu sukurti alternatyvų fondo ir „Sidabrinės linijos“ finansavimo šaltinį.

Neliečiamojo kapitalo pristatymas

Kodėl verta investuoti į neliečiamąjį kapitalą?

Kol bendraujame su potencialiais investuotojais, nuo 2021 metų pradžios pradėjome valdyti pilotinį neliečiamojo kapitalo portfelį. Jo tikslas – realiu laiku ir realiais sprendimais patikrinti investavimo strategiją, įvertinti valdymo ypatumus, pasiruošti faktiniam kapitalo valdymui.

Kviečiame susipažinti:

  1. 2022 m. IV ketvirtis

    Pristatydami III-ojo ketvirčio rezultatus vylėmės, kad spalio mėnesį jau galime sulaukti nuotaikų kapitalo rinkose pokyčių. Ketvirčiui įsibėgėjant oficialioji statistika vis labiau patvirtino, kad infliacijos spaudimas pagaliau pasiekė aukščiausią tašką, spalio duomenys rodė gana ženklų jos sumažėjimą, tad optimizmo nestigo ir kapitalo rinkose.

    Besitraukianti infliacija stiprino rinkos dalyvių lūkesčius, kad centriniai bankai nebepakels palūkanų normų taip aukštai, kaip buvo baiminamasi anksčiau. Šios viltys ypač sustiprėjo po Padėkos dienos FED pirmininkui J. Powellui pareiškus, kad palūkanų normoms reikės tik „šiek tiek“ didėti tai buvo sutikta su didele euforija ir S&P 500 lapkritį baigė pasiekęs kelių mėnesių aukštumas.

    Tačiau investuotojų optimizmas išblėso gruodį, pasaulio centriniams bankams pasidalinus niūriomis monetarinės politikos prognozėmis, dar kartą priminus investuotojams, kad palūkanų normos bus didinamos ir toliau 2023 m., nepaisant aiškiai lėtėjančio pasaulio ekonomikos augimo ir didėjančios recesijos grėsmės. Nuo gruodžio vidurio akcijos krito, o S&P 500 gruodžio mėnesį baigė 5,90% vertės sumažėjimu.

    Apibendrinant, 2022-ieji buvo sunkiausi metai investuotojams grąžos ir kainų kintamumo požiūriu nuo pasaulinės finansų krizės. Karas Ukrainoje, energetikos krizė, rekordinė infliacija kartu su itin agresyviu palūkanų normų kėlimu ir didėjančiu susirūpinimu dėl ekonomikos recesijos išbaidė investuotojus tiek akcijų, tiek obligacijų rinkose: S&P 500 indeksas pasiekė prasčiausią rezultatą nuo 2008 m., smukęs beveik 20%, o pagrindiniai akcijų ir obligacijų indeksai pirmą kartą nuo septintojo dešimtmečio smuko tandemu, eliminuodami bet kokius diversifikacijos privalumus.

    Mūsų portfelis, nepaisant prasto IV-ojo ketvirčio, per metus išaugo 22,5% ir net 37% pralenkė pasaulio akcijų indeksą. Mes ėmėmės aktyvių veiksmų lapkričio mėnesį mažinti portfelio riziką, centriniams bankams indikuojant apie tolesnį galimą palūkanų normų kėlimą, fiksuodami kai kurių pozicijų nuostolį ir investicijas nukreipdami į mažesnio kintamumo aktyvus. Metus baigėme turėdami solidų net 34% grynųjų rezervą.

    Tačiau jo nebeprireiks. Kas turi pradžią turi ir pabaigą. Po 24 mėn. testavimo mes baigėme savo pilotinio portfelio valdymą ir esame pasiruošę realiam startui. Per pastaruosius tikrai nelengvus dvejus metus pasiekta vidutinė metinė 21+% investicijų grąža leidžia mums jaustis komfortabiliai dėl pasirinktos investavimo strategijos. Tad dabar norime visas jėgas sutelkti į kapitalo pritraukimą ir dar šiais metais pradėti savo neliečiamojo kapitalo valdymą.

      Neliečiamojo kapitalo investicijų rezultatai, 2022 m. IV ketvirtis

  2. 2022 m. III ketvirtis

    2022 metų III-asis ketvirtis prasidėjo labai optimistiškai liepos mėnesį pasaulio akcijų indeksas šoktelėjo net 9,5 %, tai didžiausias teigiamas pokytis nuo neliečiamojo kapitalo pilotinio portfelio valdymo pradžios. Optimizmas rinkose tęsėsi iki rugpjūčio vidurio investuotojams viliantis, kad infliacija jau pasiekė savo piką, rinkos atšoko nuo dugno, o priešaky laukia naujas stiprus augimo etapas.

    Šis miražas greitai išsisklaidė. Infliacija ne tik niekur nedingo rugpjūtį ji pasiekė naujas aukštumas. Trečias iš eilės agresyvus FEDo bazinių palūkanų pakėlimas vėl augino recesijos baimes, išsklaidydamas bet kokį optimizmo miražą. Dar daugiau, rugsėjo mėnesį FEDas aiškiai pareiškė, kad neketina mažinti bazinių palūkanų kėlimo tempo, o tai pasiuntė investuotojus su paskutiniais jų optimizmo likučiais į gilų nokdauną. 

    Subalansuoto 60/40 tarp akcijų/obligacijų paskirstyto investicijų portfelio turėtojai taip pat neišvengė iki 20 % siekiančių nuostolių. Priešingai, III-ąjį ketvirtį tokio portfelio grąža buvo net blogesnė už vien akcijų portfelio grąžą (obligacijų dalis fiksavo istoriškai rekordinius nuostolius) tai itin retas reiškinys kapitalo rinkose.   

    Mūsų neliečiamojo kapitalo grąža siekė +17,3 % arba 18 % daugiau už pasaulio akcijų indeksą. Skaičiuojant nuo metų pradžios skirtumas dar didesnis ir per 9 šių metų mėnesius išaugo net iki +50 % (+35,3 % vs -14.9 %). Tokių rezultatų pavyko pasiekti itin aktyviu investicijų valdymu (tiek patiems tiesiogiai vien rugsėjo mėnesį portfelio apyvartumas siekė 100 % portfelio vertės, tiek investuojant į aktyviai valdomus fondus). Liepos pabaigoje atsisakėme vos kelis procentus grąžos uždirbančio privačios skolos fondo ir gautas lėšas skyrėme papildomam rezervui suformuoti bei trumpalaikių galimybių išnaudojimui. Ketvirčio pabaigoje mūsų grynųjų rezervas vėl buvo pilnai suinvestuotas spalis istoriškai žinomas kaip populiariausias rinkos dugno mėnuo. 

    Neliečiamojo kapitalo investicijų rezultatai, 2022 m. III ketvirtis

  3. 2022 m. II ketvirtis

    2022 m. II-asis ketvirtis lėmė, kad 2022 m. pirmąjį pusmetį pasaulio kapitalo rinkos fiksavo prasčiausią rezultatą nuo 1970 m. Investuotojai taip reagavo tiek į didėjančius lūkesčius dėl tolesnio (ir spartesnio) palūkanų normų kilimo, tiek į išaugusią pasaulio ekonomikos nuosmukio (recesijos) riziką. Netgi santykinai saugiomis laikomų vyriausybių obligacijų kainos smuko jų pajamingumui didėjant kartu su lūkesčiais, kad centriniai bankai toliau kels palūkanų normas stabdydami įsibėgėjančią infliaciją.

    Pasaulio kapitalo rinkų dinamika II-ąjį ketvirtį:

    JAV akcijų rinkos indeksas S&P 500 smuko 16,1 % (-20,5 % nuo metų pradžios).
    JAV akcijų rinkos indeksas Nasdaq smuko 22,4 % (-28,1 % nuo metų pradžios).
    Europos akcijų indeksas Stoxx600 II-ąjį ketvirtį smuko 10,5 % (-16,7 % nuo metų pradžios).
    Vokietijos akcijų indeksas DAX smuko 11,3 % (-21,2 % nuo metų pradžios).
    Prancūzijos akcijų indeksas CAC40 smuko 11,1 % (-17,3 % nuo metų pradžios).
    Londono akcijų indeksas FTSE MIB smuko 14,9 % (-24,8 % nuo metų pradžios). 

    Bitcoin'as smuko net 58,7 % (-55,6 % nuo metų pradžios).

    JAV. Per ketvirtį išryškėjo ekonomikos augimo lėtėjimas: sudėtinis pirkimo vadybininkų indeksas birželį smuko nuo 53,6 iki 51,2, paslaugų sudedamoji – nuo 53,4 iki 51,6, apdirbamosios gamybos apimtys sumažėjo nuo 55,2 iki žemiausios per dvejus metus lygio – 49,6. Neatsiliko ir vartotojų pasitikėjimo indeksas, birželį nukritęs 4,5 punkto iki 98,7. FED labai aiškiai pasakė, kad yra pasiryžęs suvaldyti infliaciją, nors tai gali iki kiek daugiau nei 4 % išauginti nedarbo lygį (šiuo metu jis siekia 3,6 %). Antrąjį ketvirtį buvo paveikti visi rinkos sektoriai, o labiausiai mukentėjo augimo ir technologijų akcijos, tokios kaip „Amazon“, „Tesla“, „Twitter“ ar „Apple“.

    ES. Euro zoną ir toliau neigiamai veikė Ukrainos krizė, galimas dujų trūkumas dėl Rusijos grėsmės nutraukti tiekimą, auganti maisto produktų infliacija. Vartotojų pasitikėjimas II-ąjį ketvirtį krito iki -23,6 nuo -21,2 gegužę, o tai yra žemiausia riba nuo 2020 m. balandžio mėn. Toliau didėjanti infliacija (8,1 % gegužę ir numatoma 8,6 % birželį) vertė Europos centrinį banką keisti retoriką ir ieškoti ryžto imtis konkrečių veiksmų neatidėliojant, nes, tikėtina, kainų augimas ateinančius metus išliks didesnis nei 2 %.

    Mūsų neliečiamojo kapitalo portfelis neatsispyrė bendroms tendencijomis ir II-ąjį ketvirtį smuko 12,6 %, tačiau nuo metų pradžios vis dar išsaugojo teigiamą 15,3 % prieaugį (tai sudaro itin solidžią +30+40 % premiją, palyginus su pasaulio akcijų indeksais). Per pastaruosius 12 mėn. NK portfelio grąža siekia +21,8 % arba +28 % premija, palyginus su pasaulio akcijų indeksu. Tokių rezultatų priežastis: aktyvi investicijų alokacija ir trumpalaikių galimybių išnaudojimas. I-ojo ketvirčio pabaigoje buvome sukaupę net 35 % grynųjų rezervą, kuris leido pasinaudoti krentančiomis kainomis ir papildyti portfelį dar patrauklesnėmis investicijomis.  

    Neliečiamojo kapitalo investicijų rezultatai, 2022 m. II ketvirtis

  4. 2022 m. I ketvirtis

    Šis ketvirtis kol kas geriausias nuo veiklos pradžios: portfelio vertė padidėjo net 32 proc., arba kone 193 000 Eur, tuo tarpu abu palyginamieji indeksai smuko žemiau metų pradžios lygio. Prasidėjęs karas Ukrainoje lėmė ir tai, kad pirmasis metų ketvirtis buvo pats aktyviausias nuo veiklos pradžios prekybine prasme: atlikome net 23 pirkimo-pardavimo sandorius akcijomis, žaliavų ETFais, alternatyviosiomis investicijomis, visų šių sandorių rezultatas yra teigiamas ir bendras realizuotas pelnas viršijo 100 000 Eur.  

    Kovo pabaigoje portfelio struktūrą sudarė: 25 proc. pasyvios investicijos, 40 proc. aktyviai valdomi fondai bei mūsų pačių tiesioginės trumpalaikės investicijos kapitalo rinkose ir 35 proc. laisvų lėšų rezervas. Tokia strategija kol kas puikiai pasiteisina laisvas lėšas aktyviai išnaudojame rinkos bangavimams, be to, rezervą nuolat papildo aktyviai valdomų fondų išpirkimai, viršijantys 20 proc. alokacijos limitą. Pasyvioji portfelio investicijų dalis savo potencialo kol kas neatskleidžia: obligacijų fondo pajamingumas ženkliai atsilieka nuo infliacijos, dividendinės akcijos vertės smukimas viršija būsimus dividendus (eilinįkart įsitikiname, kad gera įmonė nelygu gerai akcijai), privataus kapitalo investicija laukia proveržio.   

    Neliečiamojo kapitalo investicijų rezultatai, 2022 m. I ketvirtis
        

  5. 2021 m. IV ketvirtis

    Baigėsi pirmieji pilni pilotinio neliečiamojo kapitalo valdymo metai. Kokie jie buvo?

    2021 metus kapitalo rinkose drąsiai galime apibūdinti kaip „laukinius“: pavasarį susivieniję smulkieji investuotojai bandė parklupdyti hegde fondus iki nesuvokiamų aukštumų keldami abejotinos vertės įmonių akcijų kainas, rudenį vis didesnį nerimą kėlė infliacija ir JAV centrinio banko planai spartesniu tempu didinti bazines palūkanas. O šalia to dar vis naujos koronaviruso atmainos. Visa tai suteikė įdomių galimybių, tačiau neišvengėme ir didesnio nei norėtųsi kintamumo.

    Nuo strategijos testavimo pradžios sausio mėn. NK portfelio vertė išaugo 20,7 proc. vs 7,5 proc. Credit Suisse Hedge Index ir 25,7 proc. pasaulio akcijų indeksas:

    per I ketvirtį portfelio vertė išaugo 15,8 proc.
    per II ketvirtį portfelio vertė sumenko 1,4 proc.
    per III ketvirtį portfelio vertė išaugo 11,9 proc.
    per IV ketvirtį portfelio vertė sumenko 5,4 proc.

    Gera žinia ta: kai kylam, tai daug, kai krentam, tai nuosaikiai. IV ketvirčio sumažėjimą daugiausia lėmė privataus kapitalo investicijos kainos korekcija, atsižvelgiant į tarptautinės audito bendrovės atliktą įmonės vertinimą. Galėtume rodyti tą pačią įsigijimo vertę iki parduosim arba skaičiuoti max realią įmonės vertę, nepaisant to, kad trumpuoju laikotarpiu tai gali ir neatrodyti gražiai. Mes renkamės skaidrumą.

    Net 30 proc. per metus sukurtos vertės fiksavome realizuodami sukauptą pelną. Tai padėjo mums po truputėlį auginti grynųjų poziciją ir ruoštis bet kokiems galimiems rimtesniems kainų bangavimams žemyn gera būti pasiruošus, kai panika pasieks piką.

    Neliečiamojo kapitalo investicijų rezultatai, 2021 m. IV ketvirtis

  6. 2021 m. III ketvirtis

    Dalinamės III-ojo ketvirčio neliečiamojo kapitalo valdymo pro-forma („kas būtų, jeigu...“) rezultatais.

    Nuo strategijos testavimo pradžios sausio mėn. NK portfelio vertė išaugo 27,9 proc. vs 6,9 proc. Credit Suisse Hedge Index ir 15,9 proc. pasaulio akcijų indeksas:
    per I ketvirtį portfelio vertė išaugo 15,8 proc.
    per II ketvirtį portfelio vertė sumenko 1,4 proc.
    per III ketvirtį portfelio vertė išaugo 11,9 proc.

    Vasaros mėnesiais kitų alternatyviųjų investicijų kategorijoje esantis fondas dėl itin gerų rezultatų viršijo didžiausią leistiną 20 proc. investicijos į vieną objektą ribą, todėl rugpjūčio pabaigoje, siekdami atitikti teisės aktų reikalavimus, inicijavome dalies fondo vienetų pardavimą (tai ataskaitoje atsispindi rugsėjo mėn.) ir fiksavome solidų vertės prieaugį.

    Rugsėjo mėnesį analogiška situcija pasikartojo su global macro strategijos fondu šis fondas jau antrąkart pasiekė investicijų alokacijos limitą, todėl vėl parduosime dalį vienetų, fiksuosime pelną ir tokiu būdu sumažinsime investicijos dydį, kad atitiktume teisės aktų reikalavimus.

    Šiuo metu vis dar turime laisvų grynųjų pinigų apie 36 proc. (po būsimo papildomo fondo pardavimo dar daugiau). Kapitalo rinkos šiuo metu neramios, mes laukiame didesnio aiškumo. Arba ženklesnės kainų korekcijos, nei matėme pastarąjį mėnesį.

    Neliečiamojo kapitalo investicijų rezultatai, 2021 m. III ketvirtis

  7. 2021 m. II ketvirtis

    Dalinamės II ketvirčio neliečiamojo kapitalo valdymo pro-forma (kas būtų, jeigu būtų) rezultatais.

    Nuo strategijos testavimo pradžios sausio mėn. NK portfelio vertė išaugo 14,2 proc. vs 5,7 proc. Credit Suisse Hedge Index ir 14,9 proc. pasaulio akcijų indeksas:
    per I ketvirtį portfelio vertė išaugo 15,8 proc.
    per II ketvirtį portfelio vertė sumenko 1,4 proc.

    Gegužės mėnesį global macro strategijos fondas dėl itin gerų rezultatų viršijo didžiausią leistiną 20 proc. investicijos į vieną objektą ribą, todėl birželio mėnesį, siekdami atitikti teisės aktų reikalavimus, pardavėme dalį fondo vienetų ir fiksavome daugiau nei 36 proc. prieaugį.

    Šis pardavimas padidino grynųjų pinigų poziciją iki 37 proc. kol kas neskubame suinvestuoti viso kapitalo 100 proc., laukiame didesnio aktyvumo kapitalo rinkose atėjus rudeniui.

    Neliečiamojo kapitalo investicijų rezultatai, 2021 m. II ketvirtis

  8. 2021 m. I ketvirtis

    Pirmojo ketvirčio rezultatai. Suformavome pradinį portfelį. 

    Neliečiamojo kapitalo investicijų rezultatai, 2021 m. I ketvirtis

Investuokite į neliečiamąjį kapitalą ir kartu kurkime senatvei draugišką Lietuvą!

Gavėjas: M. Čiuželio labdaros ir paramos fondas 
Registracijos kodas: 303474437
Sąskaita: LT36 7300 0101 6209 0191
Paskirtis: Neliečiamojo kapitalo formavimui
 

 

 

© 2019 M. Čiuželio labdaros ir paramos fondas. Visos teisės saugomos
Prijaukinta - Webas.lt
Naujienlaiškis