Paremti

Pamokos iš kalnų, kaip tapti laimėtoju aa+

Paskelbta: 2016-08-26 | Autorius: Gabrielė Auksakalytė
Asmeninio archyvo nuotr. | „Sidabrinės linijos“ vėliava Avicenos viršūnėje

Kol daugelis lietuvių mėgaujasi vasaros atostogomis, yra ir tokių žmonių, kurie ryžtasi dideliems žygiams. Vienas jų – Marius Čiuželis, vyresnio amžiaus žmonėms skirtos nemokamo bendravimo ir pagalbos telefono – „Sidabrinės linijos“ – sumanytojas. Jis kartu su bendraminčiais ne tik įgyvendino gyvybei pavojingą misiją kalnuose, bet ir kasdien rūpinasi itin svarbia veikla.

– Neseniai grįžote iš Krirgizijos, kur su bendraminčiais bandėte įvykdyti „7134 šypsenų iššūkį“. Kaip pasisekė?

Labai džiaugiuosi „7134 šypsenų iššūkio“ komanda, kuri, nepabūgusi jokių iššūkių, netgi prieš keletą savaičių kelias gyvybes nusinešusių tarpeklių, kantriai ir su užsispyrimu siekė tikslo ir rugpjūčio 9 dieną iškėlė „Sidabrinės linijos“ vėliavą Avicenos viršūnėje.

Iššūkio metu siekėme surinkti 7134 eurus ir padovanoti tiek pat šypsenų garbaus amžiaus žmonėms (nes vienas 30 min pokalbis kainuoja apie 1 Eur). Iš viso ekspedicijos metu surinkome kiek daugiau nei 600 eurų. Nors tai ir mažesnė suma nei tikėjomės, dėl sparčiai augančio besiregistruojančių garbaus amžiaus žmonių ir realiai bendraujančių porų skaičiaus manome, kad visgi mūsų iššūkis pavyko.

- Kam bus naudojami surinkti pinigai?

– Visos surinktos lėšos bus naudojamos „Sidabrinės linijos“ skambučių išlaidoms padengti (nei senoliams, nei savanoriams skambučiai nekainuoja), savanoriams pritraukti ir juos apmokyti, „Sidabrinės linijos“ veiklos viešinimui.

- Kokie nauji iššūkiai laukia „Sidabrinės linijos“?

– „Sidabrinės linijos“, kaip ir bet kurios naujos paslaugos, laukia daugybė iššūkių: kuo plačiau paskleisti žinią ir supažindinti senolius su nemokama galimybe susipažinti su naujais pašnekovais, galbūt net susidraugauti su jais ir maloniais pokalbiais praskaidrinti sau dienas, paskatinti garbaus amžiaus žmones išdrįsti paskambinti ir užsiregistruoti, nebijoti susipažinti, pasikalbėti, pasipasakoti ir išklausyti.

Taip pat pritraukti savanorius, kurie, išklausę mokymus, galėtų bendrauti su garbaus amžiaus pašnekovais, gebėtų juos išklausyti, suteikti reikiamą pagalbą, pritraukti donorus ir rėmėjus, kurie kaip mes patys patikėtų „Sidabrinės linijos“ kuriamu teigiamu poveikiu, ir kartu darytume tikrą socialinį pokytį.

- Kokių pamokų, kurios praverčia ir kasdieniame gyvenime, gavote kalnuose?

– Vienoje iš ankstesnių ekspedicijų į Akonkagvą Argentinoje sutiktas kalnų „rangeris“ pasakė frazę, kurios tuomet dar iki galo nesuvokiau, tačiau su kiekviena nauja kelione į kalnus vis labiau įsisąmoninu: „Your summit is your home“, kas reiškia „Tavo viršūnė yra tavo namai“.

Kasdieniame gyvenime tai galima pritaikyti taip, kad kalnai buvo ir bus, į juos visada galima sugrįžti, svarbu, kad pats sveikas ir truputėlį išmintingesnis sugrįžtum ten, kur tavęs laukia ir pasiilgo. „Kalnu“ šiuo atveju galima pavadinti bet kokius gyvenimo pateikiamus iššūkius, tad svarbu išmokti ne tik išpūtus krūtinę bet kokia kaina siekti savo užsibrėžto tikslo, bet ir gebėti sustoti, dar kartą apgalvoti, rasti kitą kelią, būdą ar priemonę tam tikslui pasiekti, kad galiausiai tu ir būtum laimėtoju konkrečioje situacijoje.

- Tai nuotraukose viskas daug romantiškiau atrodo, nei iš tiesų yra?

– Kiekvienam kalnų romantika labai savita: vieni džiaugiasi ištrūkę iš civilizacijos, kiti kaip vaikai mėgaujasi turistavimo ir lauko virtuvės malonumais, treti „svaigsta“ nuo beribio aukščio, erdvės, tekančios saulės, „atvirukinių“ vaizdų ar tiesiog fizinės iškrovos.

- Ką jums asmeniškai reiškia Avicenos viršukalnėje plevėsuojanti „Sidabrinės linijos“ vėliava?

– Džiaugsmą ir suvokimą, kad kartu su žmona Kristina ir visais prisidėjusiais bendraminčiais „Sidabrinės linijos“ projektą padarėme, kad jis jau realiai veikia, kad garbaus amžiaus žmonės jį pripažino, naudojasi ir vertina, kad kiekvienas pokalbis kuria išties milžinišką poveikį, ką anksčiau suvokti ar įsivaizduoti galėjai galbūt tik teoriškai. Avicena šiuo atveju yra tarsi simbolis, kad neįmanomų dalykų nėra. Nepaisant visų sunkumų ar iššūkių.

„Sidabrinė linija“ yra nemokama specialiai vyresnio amžiaus žmonėms skirta telefoninė linija, kurioje savanoriai kasdien bendrauja su garbaus amžiaus žmonėmis, išklauso juos, pasidžiaugia, pasitaria, kaip senoliai gali leisti savo dienas. Tokiu būdu iš esmės sprendžia visuomenės ir vyresnio amžiaus žmonių atskyrumo, vienišumo, bendravimo trūkumo problemas.

„7134 šypsenų iššūkio“ fotogalerija :


Šaltinis: lrytas.lt.

© 2019 M. Čiuželio labdaros ir paramos fondas. Visos teisės saugomos
Prijaukinta - Webas.lt
Naujienlaiškis